8 sierpnia 2016
Miejscowość, którą polecamy odwiedzić każdemu, kto akurat będzie podróżował po Wyspach Kanaryjskich, jest Mogan, a w szczególności Puerto de Mogan na południu wyspy Gran Canaria. Puerto de Mogan, nazywane także Wenecją Wysp Kanaryjskich, to malowniczy port Mogan i niezwykle klimatyczne miejsce. Najprzyjemniejszy jest spacer wśród białych, niskich domów z oknami zdobionymi na niebiesko i pomarańczowo. W wąskich, zacienionych uliczkach ukrywają się maleńkie kawiarnie i restauracje wielu kuchni świata. Można w nich wypić przepyszną kawę lub tradycyjną, hiszpańską sangrię.
W porcie warto skosztować dań z miejscowo złowionych ryb, takich jak smażone bonito czy też słynny tutejszy bulion rybny, duszone lapas w zielonym sosie mojo. Koniecznie trzeba spróbować także tradycyjne potrawy wyspiarskie, takie jak kanaryjskie ziemniaki z sosem pikantnym mojo, mięso kozie czy ciecierzyca zwana ropa vieja. Na deser poleca się szczególnie papaje i pomarańcze, mango lub banany, czyli miejscowo uprawiane owoce.
W otoczeniu przepięknych, czerwonych kwiatów drzewa o wdzięcznej nazwie Płomień Afryki ( łac. Delonix Regia) można poczuć tropikalny klimat Wysp Kanaryjskich. Urokliwy port jachtowy oraz piaszczyste i skaliste plaże m.in. Playa de Mogan z widokiem na wysokie klify zachwycą każdego, nawet bardzo wymagającego turystę. Jednak trzeba się przygotować na bardzo duże ich zatłoczenie, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.
Jedynie bardzo liczne stragany i hałaśliwi sprzedawcy, którzy umiejscowili się wzdłuż głównej drogi, nieco psują nam wrażenia z odwiedzin w Puerto de Mogan. Niestety, taka jest cena masowej turystyki, która coraz większymi krokami wkracza do pięknej, kolonialnej miejscowości na południu Gran Canarii.
Na szczególną uwagę zasługują w wypadku wybrzeża Mogán wspaniałe możliwości, jaki region ten oferuje miłośnikom wędkarstwa wysokościowego, którego tradycja rozpoczęła się tutaj przed 20 laty, gdy zwolennicy tej dyscypliny zrzeszyli się w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Wędkarstwa (IGFA), a praktykując w Puerto Rico i w Puerto de Mogán pobili w tym czasie 87 rekordów świata.
Szczegółowo pisze o tym portal www.grancanaria.com